Dania potępia zaprzestanie pomocy dla Ukrainy przez Trumpa

euractiv.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/dania-potepia-zaprzestanie-pomocy-dla-ukrainy-przez-trumpa/


Decyzja Donalda Trumpa o wstrzymaniu dostaw broni dla Ukrainy to „poważny krok wstecz” dla Kijowa i dla bezpieczeństwa Europy – ocenili w czwartek unijni przywódcy, na czele z duńską premier Mette Frederiksen.

Premier Danii, czyli kraju, który we wtorek (1 lipca) objął prezydencję w Radzie UE, Mette Frederiksen oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwały europejskich decydentów do zwiększenia wydatków na obronność oraz wsparcia militarnego dla Ukrainy w wojnie z Rosją.

Waszyngton w tym tygodniu nagle wstrzymał dostawy na Ukrainę zaawansowanych systemów uzbrojenia, co skłoniło Kijów do wezwania amerykańskiej chargé d’affaires do MSZ.

– jeżeli USA zdecydują się zaprzestać dostarczania Ukrainie niezbędnej pomocy, będzie to poważny cios – dla Ukrainy, dla Europy i dla NATO – powiedziała Frederiksen.

– Przyjrzymy się decyzjom podjętym w Waszyngtonie. Mamy nadzieję, iż partnerstwo transatlantyckie w sprawie Ukrainy będzie trwać – to ważne dla nas wszystkich. jeżeli jednak pojawią się jakieś luki, będziemy musieli je wypełnić – dodała.

Podobne stanowisko wyraziła Ursula von der Leyen, która zachęciła państwa członkowskie UE do skorzystania z nowo wprowadzonego instrumentu SAFE o wartości 150 mld euro – funduszu pożyczkowego na wspólne projekty zbrojeniowe.

– Państwa członkowskie mogą wykorzystać środki z SAFE, by kupić sprzęt wojskowy i przekazać go Ukrainie, albo zainwestować je w niezwykle efektywny ukraiński przemysł obronny – powiedziała von der Leyen.

Zełenski: „Szkoda, iż Europa nie ma niektórych systemów broni”

Obie przywódczynie zapowiedziały również, iż bezpieczeństwo Europy wzmocni unijny „pakiet obronny omnibus”, mający ułatwić inwestycje w sektor zbrojeniowy poprzez uproszczenie przepisów dla firm obronnych i instytucji finansowych w całej UE.

Zaapelowały także o przyspieszenie prac nad 18. pakietem sankcji wobec Rosji, który blokują w tej chwili Słowacja i Węgry z powodu obaw o utratę dostępu do taniej energii z Rosji. Obie ponowiły również swój apel o przyjęcie Ukrainy do UE, co także blokują Węgry.

Frederiksen nawiązała do symboliki faktu, iż tego samego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał z wizytą w Aarhus, drugim co do wielkości mieście Danii. Tam podkreślił, iż „bardzo ważne” jest, by finansowanie obronności Ukrainy „pozostało przewidywalne”.

– Oczywiście liczymy na kontynuację amerykańskiego wsparcia. Są pewne elementy – i szkoda, iż takie są – których Europa nie posiada – powiedział, wskazując m.in. na systemy obrony przeciwrakietowej Patriot. Dodał, iż „ma nadzieję” porozmawiać z Donaldem Trumpem „w najbliższych dniach”.

Tymczasem Trump zapowiedział wczoraj rozmowę z Władimirem Putinem. W lutym USA na krótko wstrzymały sprzedaż broni i współpracę wywiadowczą z Ukrainą po ostrej publicznej konfrontacji między Zełenskim a Trumpem w Gabinecie Owalnym.

Idź do oryginalnego materiału