Powstanie warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Było to wystąpienie zbrojne Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Wybuchło o godzinie 17, nazywanej "godziną W", która co rok jest upamiętniana. W miastach wyją syreny alarmowe, a ruch zostaje zatrzymany w hołdzie dla powstańców.
REKLAMA
Zobacz wideo Pytamy Gen-Z o Powstanie. Czy wiedzą, co to jest Godzina W?
Czy 1 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Petycja już w Sejmie
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to święto państwowe. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy. Wiele osób uważa, iż powinno się to zmienić, dlatego w tym roku do Sejmu trafiła petycja, której autorzy "wnoszą o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych zmierzających do trwałego ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego (a więc dnia 1 sierpnia) dniem ustawowo wolnym od pracy".
Ich zdaniem taka zmiana pozwoliłaby znacznie większej liczbie obywateli uczestniczyć w obchodach. Oprócz tego przysłużyłaby się refleksji nad tamtymi realiami oraz kształciłaby młode pokolenie do stanowienia w przyszłości elity intelektualnej kraju, świadomej tożsamości narodowej. Warto wspomnieć, iż temat ustanowienia 1 sierpnia dniem wolnym od pracy był już dwukrotnie przedmiotem prac Komisji do Spraw Petycji. Teraz rozpatrzyła jednak wniosek i sporządziła dezyderat, który skierowała do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej.
Czy 1 sierpnia jest dniem wolnym od pracy?Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia. Wolne od pracy czy nie?
W tym roku nie ma więc już szans na wolne 1 sierpnia. Niewykluczone jednak, iż stanie się tak w 2026. Polacy muszą poczekać na decyzję. Nie oznacza to, iż w nadchodzącym miesiącu nie czeka nas żaden dodatkowy wolny dzień. 15 sierpnia to w Polsce dzień podwójnego święta: Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej). To dzień ustawowo wolny od pracy. Teraz wypada w piątek, dzięki czemu zyskujemy długi weekend. Oto pełny spis wszystkich dni wolnych od pracy:
1 stycznia (Nowy Rok),
6 stycznia (Święto Trzech Króli),
pierwszy dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome),
drugi dzień Wielkiej Nocy (Poniedziałek Wielkanocny, święto ruchome),
1 maja (Święto Państwowe, tzw. Święto Pracy),
3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja),
pierwszy dzień Zielonych Świątek (Zesłanie Ducha Świętego, święto ruchome, jednak zawsze w niedzielę),
dzień Bożego Ciała (święto ruchome, przypada w czwartek),
15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz Święto Wojska Polskiego),
1 listopada (Wszystkich Świętych),
11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości),
24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia),
25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia),
26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.