Cyberataki to temat, który gnębi również opolskie firmy. W związku z tym celem szkolenia przedsiębiorców z regionu było zwiększenie świadomości przedsiębiorców na temat zagrożeń związanych z bezpieczeństwem informacji. Twórcy spotkania skupili się także na nowych wyzwaniach, które wynikają z rozwoju AI oraz rosnącej liczby cyberataków.
– To szkolenie to odpowiedź na liczne sygnały zgłaszane przez opolskich przedsiębiorców – mówi Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej, która wspólnie z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Konsulatem Honorowym Ukrainy w Opolu przygotowała szkolenie.
Cyberataki – opolscy przedsiębiorcy znają już temat
– Trzeba zrozumieć, iż cyberataki są w tej chwili bardzo poważnym zjawiskiem. Biznes stale się z nim spotyka. Faktem jest również to, iż w ataki angażują się obce służby, szczególnie rosyjskie.
Formy zagrożenia, jakie czekają na firmy są rozmaite. Oszuści czyhają zarówno na mniejsze, jak i większe biznesy, jak i obiekty o znaczeniu strategicznym, np. szpitale, które dysponują szeregiem wrażliwych danych.
– Cyberatakiem mogą być niepozornie wyglądające maile, których intencją jest wyłudzenie danych. Ale mogą nim być zaawansowane ataki obejmujące szantaż, przejęcie serweru firmy i żądanie okupu w bitcoinach w zamian za odblokowanie danych – wylicza Bartosz Ryszka.
Jedną z prelegentek spotkania w Hotelu De Silwa w Opolu była Katarzyna Wójtowicz-Garcarz, biegła z zakresu kryminalistyki.
Podkreśliła m.in., iż dezinformacja rozprzestrzenia się błyskawicznie za pośrednictwem mediów społecznościowych, wpływając na opinię publiczną, destabilizując procesy demokratyczne i wzmacniając podziały społeczne.
Hakerzy z Rosji: kradzież danych, sabotaż oraz sianie chaosu
To dlatego na szkoleniu wiele miejsca poświęcono przykładom zorganizowanych kampanii dezinformacyjnych i cyberataków.
– Szczególną uwagę zwracaliśmy na aspekt rosyjskich działań w tym zakresie, które są szeroko znane i udokumentowane – mówi w rozmowie z „O!Polską” Katarzyna Wójtowicz-Garcarz.
Dodaje, iż obejmują one zarówno wpływanie na wybory w innych krajach, jak i ataki na infrastrukturę krytyczną.
– Rosyjskie grupy hakerskie, często powiązane są z wywiadem, przeprowadzają operacje mające na celu kradzież danych, sabotaż oraz sianie chaosu – wylicza.
Prelegentka opowiadała przedsiębiorcom o znaczeniu bezpieczeństwa danych oraz audytów wyjaśniających dla firm. Wyjaśniała też, dlaczego firmy powinny zadbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz wykonywać audyty śledcze.
– Bezpieczeństwo danych jest kluczowym elementem funkcjonowania każdej firmy. Ochrona informacji nie tylko zabezpiecza przed potencjalnymi zagrożeniami, ale również buduje zaufanie klientów i partnerów biznesowych – tłumaczy Katarzyna Wójtowicz-Garcarz, która specjalizuje się m.in. w kryminalistycznym badaniu dokumentów i jej kryminalistycznej ekspertyzie.
Dodaje, iż współczesne przedsiębiorstwa muszą stawić czoła wielu wyzwaniom. Na przykład zagrożeniom związanym z nieuczciwą konkurencją.
– Jednym z najpoważniejszych problemów może być sytuacja, w której pracownicy wynoszą dane firmy. Następnie współpracują z konkurencją, narażając pracodawcę na ryzyko kontroli oraz poważne straty – obrazuje.
Bezpieczeństwo danych to priorytet
Ekspertka zaznacza też, iż firmy, które planują ekspansję swojej działalności na nowych rynkach poprzez nabywanie innych przedsiębiorstw w szczególny sposób muszą zadbać o bezpieczeństwo danych, które nabywają.
– W tych przypadkach kluczowym jest odpowiednie zabezpieczenie i archiwizacja danych. Ale też dokumentów, patentów know how. W ten sposób chronimy się przed utratą dostępu do tej informacji – tłumaczy.
– Jest to powszechna praktyka w obrocie gospodarczym zabezpieczająca proces sprzedaży, fuzji czy przejęć. Pozwala wrócić do stanu firmy przed transakcją i dokonać sprawdzeń audytowych, obsłużyć incydenty, przeciwdziałać nieporządnym zachowaniom ludzi – wyjaśnia Katarzyna Wójtowicz-Garcarz.
Natomiast Bartosz Ryszka przyznaje, iż problem cyberataków w biznesie jest palący. Wskazuje to choćby ogromne zainteresowanie szkoleniem.
– Mieliśmy 60 miejsc, ale chętnych było więcej. Na pewno odbędą się kolejne wydarzenia z tego cyklu. Najbliższe prawdopodobnie w czerwcu. Zachęcamy do śledzenia naszych stron – zapowiada.



Fot. OIG
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania