W dniach 11-13 lipca w Chełmie odbędą się uroczyste obchody 82. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. W programie m.in. bieg patriotyczny, w którym udział weźmie 260 biegaczy z całej Polski.
Uroczystości związane z upamiętnieniem Ofiar Rzezi Wołyńskiej organizuje wspólnie z miastem Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie.
11 lipca
Tegoroczne obchody 82. rocznicy Krwawej Niedzieli, organizowane przez Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, zainauguruje Msza Święta w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nabożeństwo odbędzie się 11 lipca o godzinie 19. Tuż po niej nastąpi przemarsz uczestników na teren Muzeum przy ul. Hrubieszowskiej 102, a tam, o godzinie 20.30, rozpoczną się uroczystości patriotyczne. Podczas nich swoje przemówienie wygłosi Prezydent Elekt dr Karol Nawrocki, a następnie przedstawiciele chełmskiego samorządu podpiszą dokumenty stanowiące podstawę do ogłoszenia przetargu na modernizację obiektów przeznaczonych pod działalność Muzeum.
Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów będzie koncert „Pieśni Pustych Nocy”, Starosielskiego Bractwa Śpiewacze, który o godzinie 21 odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. Haendel znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie Muzeum.
12 lipca
Dzień później, 12 lipca, sportowo usposobieni uczestnicy wezmą udział w III Biegu Pamięci Ofiar Wołynia, który o godzinie 10 wystartuje z kompleksu wchodzącego w skład Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Z kolei na godzinę 16:00 zaplanowano promocję wydawnictwa Edwarda Gigilewicza, Leona Popka i Pawła Skroka pt. „Ewidencja uchodźców z Wołynia przebywających na terenie gminy miejskiej w Chełmie. Edycja krytyczna dokumentu z 1943 roku”. Wydarzenie odbędzie się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40. Po promocji nastąpi spotkanie z rodzinami Ofiar Rzezi Wołyńskiej, natomiast o godzinie 18, w Chełmskim Domu Kultury, odbędzie się projekcja filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
13 lipca
Niedziela 13 lipca, trzeci dzień obchodów, to wydarzenia zaplanowane przez lokalne Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja”, które od lat pielęgnuje pamięć o Ofiarach Krwawej Niedzieli. Ich punktem kulminacyjnym będzie spotkanie przy pomniku Piety Wołyńskiej na skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, gdzie uczestnicy złożą wieńce.
– 82. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu to czas zadumy i pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń, które na zawsze zapisały się w historii naszego narodu. W Chełmie, gdzie powstało Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, oddajemy hołd pomordowanym, pielęgnując pamięć o ich cierpieniu i niezłomnym duchu. Niech to miejsce będzie symbolem prawdy, pojednania i przestrogi dla przyszłych pokoleń, aby nigdy więcej nie powtórzyły się tak straszliwe zbrodnie. Zapraszam wszystkich na uroczyste obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Wspólnie uczcijmy pamięć tych, którzy zginęli, i pokażmy, iż historia jest dla nas żywą lekcją – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
