Piętnaście kąpielisk w północnej Polsce zostało zamkniętych w niedzielę ze względów bezpieczeństwa. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed zakwitem sinic na czterech plażach w województwie pomorskim i jednej w zachodniopomorskim. Dodatkowo dziewięć kąpielisk nad morzem zamknięto z powodu wysokich fal i niebezpiecznych prądów wstecznych.
Zakwit sinic spowodował zamknięcie trzech kąpielisk w Gdańsku Brzeźnie oraz jednego nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie. W województwie zachodniopomorskim czerwona flaga powiewa nad kąpieliskiem w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim.
Niebezpieczne warunki pogodowe zmusiły organizatorów do zamknięcia dziewięciu nadmorskich kąpielisk w województwie zachodniopomorskim. Wysokie fale i prądy wsteczne stwarzają zagrożenie dla kąpiących się.
Zamknięte plaże nad morzem
Zakaz kąpieli obowiązuje w Dąbkach, gdzie zamknięto cztery kąpieliska, oraz w Bobolinie, gdzie niedostępne są dwa. Dodatkowo organizatorzy zabronili wchodzenia do wody w Kopaniu i Wicie, gdzie zamknięto łącznie dwa kąpieliska.
W województwie pomorskim z powodu wysokich fal zamknięto kąpielisko w Dębinie. Warunki meteorologiczne nad Bałtykiem pozostają niesprzyjające dla bezpiecznej kąpieli.
Zagrożenie zdrowia przez sinice
Główny Inspektorat Sanitarny kategorycznie odradza wchodzenie do wody podczas zakwitu sinic. Kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może wywołać poważne reakcje organizmu.
Kontakt ze skażoną wodą prowadzi do wysypki na skórze i zaczerwienienia spojówek. Po przypadkowym wypiciu wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
(PAP) pm/ agz/ Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.